Suomeksi in English

Härnösand

Förteckning

Flyktingar som den 24 och 25 september 1944 anlänt till Härnösand direkt sjövägen från Nämpnäs (Närpes) Finland

Namn Födelsedatum Födelseort Yrke Hemort Inkvartering Härnösand
Aarnipalo Dolly Helena 1920-01-31 Helsingfors
Aarnipalo Vilho Kullervo 1917-07-11 Helsingfors
Anttila Pentti Arne 1923-01-28 Kyrkslätt
Alppisara Mila Kylliki 1923-02-04 Viborg
Aalto Gunnar 1925-09-21 Viborg
Alanko Vihtori 1923-02-04 Pielavesi
Alenoff Georg 1925-05-06 Loimaa
Ahtola Jaakko Jouko 1921-01-04 Kuusamo
Ahvenlahti Veikko Armas Igor 1920-08-22 Raivola
Alankoo Lauri 1907-07-19 Jääski
Aun Olev (estnisk medborgare) 1903-02-01 Helsingfors
Aminoff Erik Vilhelm 1926-09-12 Helsingfors
Airas Timo Väinämö 1918-10-23 Sjundeå
Airas Herdis Maria Charlotta 1924-07-09 Sjundeå
Aalto Helvi 1906-06-17 Helsingfors
Babaschkin Niilo 1921-11-27 Helsingfors
Backlund Per Gustaf 1925-12-25 Helsingfors
Blomfeldt Taina Kyllikki 1913-09-05 Porkkala
Bogojawlinski Vladimir 1904-01-20 Kristinestad
Borisow Teodor 1922-08-01 Esbo
Borodulin Sergei 1920-03-19 Muolas
Borodulin Aleksander 1921-11-12 Åbo
Borodulin Olga 1921-08-28 Åbo
Burakoff Kirill 1918-09-19 Tammerfors
Burakoff Edit Mirjam 1918-09-18 Tammerfors
Borotinskij Simo Serafim 1912-11-01 Vasa
Borotinskij Elsie Elvira 1914-03-03 Vasa
Bruun Hugo Henrik 1919-06-09 Åbo
Byman Gunvor Margaretha 1922-09-14 Karis
Dimitrijeff Mikko 1923-04-05 Viborg
Domander Hannes Adolf 1908-11-07 Mäntyharju
Driksna Nikolai 1919-12-06 Mensuvaara
Dudas Paul 1923-06-18 Helsingfors
Ehrstedt Aulis Mikael 1911-08-18 Tammerfors
Ehrstedt Martha Katariina 1908-07-14 Ekenäs
Enberg Artur Erik Konstantin 1916-04-07 Vasa
Engberg Gösta Herbert 1911-11-16 Helsingfors
Erkko Veikko Erkki 1913-01-05 Vasa
Erkko Elsa Eufrosyne 1916-11-16 Vasa
Eskelinen Ilmari Johannes 1910-12-14 Kajaani
Eskelinen Aili Marja 1911-05-25 Keuruu
Eskola Pentti Aare Olavi 1924-05-07 Savukoski
Fager Matti Ilmari 1924-01-05 Lahdenpohja
Fagerholm Sven-Erik Gustaf 1911-05-26 Grankulla
Fahlgren Sven 1918-01-25 Orimattila
Fahlgren Maj Ingegerd 1921-04-12 Orimattila
Filstow Mikael 1921-09-17 Mellilä
Filippov Dimitrij 1920-06-26 Terijoki
Fomin Mikko 1921-12-12 Viborg
Fomin Jakko 1918-04-30 Viborg
Fredriksson Jarl Holger 1920-04-25 Kotka
Fröjman Lars Olof 1910-11-16 Helsingfors
Fröjman Airi Maria Eine 1918-03-16 Helsingfors
Goetz Eeva Laila 1919-08-21 Helsingfors
Goetz Konrad 1919-09-08 Helsingfors
Gratschew Peter 1917-06-16 Muolaa
Gröndahl Leo Runar 1908-09-15 Helsingfors
Gröndahl Göta Linnéa Margaretha 1910-07-25 Helsingfors
Haapala Eino 1906-04-26 Borgå
Haapala Vieno Helga 1911-08-29 Sordavala
Haapoja Artturi 1912-04-14 Sordavala
Hallamaa Brita Sofia Ottilis 1914-07-03 Helsingfors
Halonen Ilona Hellä Saima 1914-06-18 Enso
Hartikainen Viljo Paavali 1920-03-10 Rovaniemi
Hartikainen Else Marjattte 1915-05-31 Kauhava
Hartikainen Pentti Heino Vili 1912-05-22 Helsingfors
Hartman Jorma Eino 1911-09-17 Vasa
Hartman Kerttu 1916-09-20 Vasa
Haupt Leo Alexander Christian 1910-04-17 Helsingfors
Hedberg Erik Fjalar 1909-04-04 Helsingfors
Hedberg Göta Regina 1914-03-21 Helsingfors
Hedborg Toivo Frans Allan 1923-05-29 Åbo
Heinijoki Pentti Johannes 1924-07-21 Tienhaara
Heino Risto Johannes 1919-03-05 Lahti
Heino Anna-Liisa 1917-02-07 Lahti
Heikkilä Eero Antero 1914-12-16 Viborg
Helkama Eero Vilho 1920-12-12 Viborg
Helkama Kaija Marjatta 1922-02-03 Viborg
Henriksson Toivo Erik 1902-09-02 Sordavala
Henriksson Yrjö Olavi 1923-10-06 Kouvola
Herbertz Albert Otto 1919-12-31 Helsingfors
Herbertz Laura Helinä 1919-12-08 Helsingfors
Herranen Anni Maria 1923-01-01 Porkkala
Hiiliö Aino Elisabet 1907-09-25 Puodinkylä
Hirsitie Timo Benjam 1921-10-21 Siuro
Hirvonen Olavi Kalervo 1923-08-02 Kuopio
Holmström Edvard Oskar 1922-02-20 Helsingfors
Holopainen Kaarlo Ensio 1922-05-26 Kouvola
Holtari Urho Toivo 1918-02-25 Enso
Holtari Rauha Valvikki 1923-10-19 Enso
Von Hoyningen-Huene Fredrik 1910-11-12 Helsingfors
Huikuri Pentti Olavi 1925-10-26 Joensuu
Hulkonen Kauko Juhani 1912-03-27 Sordavala
Hulkonen Anna-Liisa 1910-06-10 Sordavala
Hurme Jukka Olavi 1923-10-23 Åbo
Hytönen Erkki Olavi 1923-09-24 Köklax
Hyvönen Eero Veikko 1913-10-14 Sordavala
Hyyrynen Lauri 1924-08-06 Perkjärvi
Hämäläinen Mauri Jakko 1913-08-11 Lahdenpohja
Hämäläinen Irma Sanelma 1921-09-28 Lahdenpohja
Hänninen Einari 1910-05-03 Sordavala
Hänninen Aili Emilia 1916-06-06 Sordavala
Härkönen Veikko 1925-11-21 Helsingfors
Härkönen Toivo Antti 1921-06-19 Ristijärvi
Härmä Eero 1923-12-04 Korpiselkä
Jefimoff Valdemar 1917-07-10 Uusikirkko
Jormo Veikko Tuomas 1925-12-05 Rautu
Juhola Maja Hellikki 1923-05-16 Uurainen
Juhonen Raine Olavi 1923-10-15 Esbo
Jussila Martti Matias 1922-06-02 Viborg
Juvonen Pentti Veli 1924-06-02 Joensuu
Juusti Armas 1908-07-27 Lahdenpohja
Juusti Lilja Katriina 1910-09-18 Lahdenpohja
Juustila Yrjö Henrik 1917-07-29 Uleåborg
Juustila Anni Elisabet 1916-04-27 Uleåborg
Jürgens Nikolai 1916-04-16 Viborg
Jürgens Valentina 1919-05-13 Viborg
Jänhiä Eva Liisa 1902-06-15 Helsingfors
Jänhiä Liisa Sisko Marjatta 1928-06-11 Helsingfors
Jänhiä Liisa Aina Maria 1925-01-19 Helsingfors
Järvi Kustaa Leonard 1905-03-25 Petsamo
Järvinen Hilma 1916-06-17 Sordavala
Kahiluoto Orvo Aulis 1906-06-04 Åbo
Kahlo Arvi 1917-04-09 Hiitola Lagerchef Viborg Folkets Park
Kahlo Sirrka Ilona 1919-12-29 Viborg Fru Viborg Folkets Park
Kahrola Lasse Einar 1920-02-13 Viborg
Kahrola Kerttu 1922-08-22 Viborg
Kaikkonen Eero Samuli 1912-07-17 Marikarvia
Kaikkonen Greta Elisabet 1913-04-19 Marikarvia
Kairamas Kalle 1916-03-27 Viborg
Kajavaara Esko Valdemar 1923-06-17 Borgå
Kajavaara Maija-Liisa 1921-05-31 Borgå
Kakriainen Harro Matti 1921-08-14 Helsingfors Stud. Helsingfors Folkets Park
Kakriainen Eila Orvokki 1923-05-07 Helsingfors Fru Helsingfors
Kallio Frans Armas 1923-02-02 Pyhäranta
Kalmi Sulo Tapio 1913-05-18 Järvenpää
Kallionen Kaarlo Lennart 1915-03-22 Lahti
Kallionen Meri Onerva 1921-03-07 Lahti
Kallionen Niilo Olavi 1918-06-02 Lahti
Kallionen Anna Vappu 1918-08-03 Lahti
Kaltokari Artturi Arvid 1917-04-13 Kanneljärvi Jordbr. Lahdenpohja Folkets Park
Kaltokari Elvi 1918-03-16 Kanneljärvi Fru Lahdenpohja Folkets Park
Kamunen Martta Helena 1920-01-03 Åbo
Kandre Elmer Ernst 1902-07-26 Kangasla
Kandre Siiri 1911-07-30 Kangasla
Kangaspunta Viljo 1913-09-23 Vilmanstrand
Kangaspunta Tyyne Katri 1917-03-26 Vilmanstrand
Kantola Kauko 1916-03-14 Kuusankoski Lagerchef Lahdenpohja Folkets Park
Kantola Tilma Maria 1916-08-22 Rantasalmi Fru Lahdenpohja Folkets Park
Kantola Lilja Sinikka 1920-12-14 Lahti
Karatigin Johannes 1921-12-23 Tyrvää
Kari Jakko Lennart 1924-03-01 Helsingfors
Kari Niilo Armas 1917-08-03 Orimattila
Kari Vieno Maria 1916-09-18 Orimattila
Kataja Arvo Paavali Olavi 1917-02-03 Helsingfors
Cavenius Harry Valdemar 1908-02-08 Helsingfors
Cavenius Irja 1907-10-20 Helsingfors
Kilpinen Reino Elmer 1923-09-20 Vichtia
Kinert Aleksanteri 1917-05-25 Helsingfors
Kinert Doris Ingeborg Margaretha 1919-05-31 Helsingfors
Kinunen Irja Elina 1921-05-17 Åbo
Kirillow Nikolaj 1922-12-24 Dragsfjärd
Kirjuntscheff Vladimir (ststslös) 1920-09-06 Kuokkala
Kirjuntscheff Natalis (statslös) 1921-04-16 Kuokkala
Kirvelä Kaarlo Kalevi 1920-11-20 Åbo
Kits Georg 1921-10-07 Helsingfors
Kits Mija-Liisa 1920-06-23 Helsingfors
Kiviniemi Esko Olavi 1925-05-14 Viborg
Koivukangas Erkki Pallervo 1917-05-15 Järvenpää
Koivukangas Ilmi Loviisa 1916-08-25 Tuusula
Kojonen Rope Inmar 1921-10-25 Helsingfors
Kolhemainen Alfred 1923-02-12 Helsingfors
Kolhemainen Aksel Jalo 1921-04-06 Helsingfors
Kolhemainen Konsta 1911-06-16 Sääminki
Kolhemainen Iida 1912-11-22 Sääminki
Koljonen Irja Hellin 1910-12-05 Viborg Fru Keuruu Folkets Park
Korkeakoski Arvi Hugo 1913-10-13 Helsingfors
Korkeamäki Ahti Armas 1917-01-07 Heinola
Korkeamäki Mirjam Rakel 1917-08-17 Heinola
Korsow Wera 1908-09-01 Sjundeå
Koskinen Vilho Valter 1915-01-14 Tammerfors Maskinist Lahdenpohja Foilkets Park
Koskinen Saima Sanelma 1918-07-10 Pyhäjärvi Fru Lahdenpohja Folkets Park
Kostermaa Niilo 1919-12-20 Viborg Reklamtek. Viborg Folkets Park
Kostermaa Helmi Henriikka 1921-09-30 Kurkijoki Fru Viborg Folkets Park
Kreula Maila Kaarina 1921-12-31 Helsingfors
Krüger Woldemar 1909-02-24 Pojo
Kuisma Matti Leonard 1911-09-28 Pyhäjärvi El mont. Sordavala Folkets Park
Kuisma Maila Lahja 1920-08-04 Koivisto Fru Sordavala Folkets Park
Kunnas Matti Tapani 1916-02-23 Viborg
Kuronen Gennadij 1920-01-13 Helsingfors
Kuronen Liisa 1916-04-02 Helsingfors
Kuusinen Aatos Kaarlo 1923-12-31 Helsingfors
Kylmänoja Tauno Runo Olavi 1912-05-12 Hausjärvi
Kylmänoja Siiri Marjatta 1922-12-20 Järvenpää
Küttner Olaf 1915-02-21 Helsingfors
Käkönen Kerttu Kyllikki 1908-05-23 Helsingfors
Lappalainen Lasse Kustaa 1923-12-01 Kuopio
Laurén Bruno Vilhelm 1908-10-02 Helsingfors
Laurén Nina 1912-11-15 Helsingfors Fru Helsingfors Folkets Park
Laurén Rolf Hjalmar 1905-10-10 Helsngfors
Laurén Nina 1908-12-21 Petersburg Fru Helsingfors Folkets Park
Lausala Aito Usma Vieno 1924-09-20 Raumo
Lahtinen Pauli Rikhard 1923-07-21 Porkjärvi
Lehtonen Raimo Antero 1924-06-29 Degerby
Leino Saga Ingeborg 1914-03-19 Helsingfors Fru Helsingfors Folkets Park
Leliwa-Szalkiewicz Cyril 1914-12-21 Petersburg Pianokonst Helsingfors Folkets Park
Leliwa-Szalkiewicz Asta 1907-01-12 Stockholm Fru Helsingfors Folkets Park
Lemmetyinen Arvi Antero 1915-07-10 Sordavala Tekniker Yläne Folkets Park
Lemmetyinen Saimi Riitta 1920-04-20 Jaakkima Fru Yläne Folkets Park
Leppänen Toivo Jalmari 1913-09-26 Helsingfors Kontorist Sordavala Folkets Park
Leppänen Hilkka Maria 1916-12-28 Salmi Fru Sordavala Folkets Park
Lesk Karl 1918-11-15 Helsingfors
Leskinen Sakari Kalervo 1920-09-07 Viborg
Lewing Harry Helmer 1923-12-16 Kyrkslätt
Lindblad Georg 1897-02-07 Grankulla
Lindblad Ester Elise 1902-06-13 Grankulla
Lindblad Birgitta Maria 1925-12-13 Grankulla
Lindqvist John Adolf 1918-06-21 Kexholm
Lindroos Venni Nestor Ensio 1919-12-13 Käyliö
Lindroos Aili Maria 1917-08-03 Björneborg
Linnakangas Reino Alarik 1910-05-24 Oulainen
Linnakangas hulda 1913-12-28 Oulainen
Loukola Niilo 1892-08-07 Helsingfors
Luukkainen Alpo Antero 1923-03-27 Helsingfors
Lyhykäinen Pauli 1917-12-04 Sordavala
Lyhykäinen Hilkka Annikki 1920-10-24 Sordavala
Lötjönen Helka Eline 1921-07-23 Viborg
Matikainen Eeva Beata 1925-01-20 Jaakima
Matikainen Tauno 1909-03-06 Kurkijoki
Marjamäki Matti Henrik 1924-10-27 Raisio
Martikainen Uula Pentti 1923-11-14 Helsingfors
Mattila Lauri Rudolf 1910-08-21 Munkenäs
Mattila Vieno Edith Maria 1919-12-06 Munkenäs
Mattila Viktor 1922-09-12 Inkeroinen
Mauranen Valentin 1912-12-19 Nyslott
Miettinen Niilo Joseppi 1914-05-20 Tuusula
Miettinen Anna Kyllikki 1917-05-07 Tuusula
Milonoff Vadim 1922-02-01 Åggelby
Montonen Martti Olavi 1923-01-08 Helsingfors
Mosaleff Pauli Wjatcheslaw (statslös) 1922-03-13 Åbo
Mosaleff Erna Alisa 1922-07-12 Åbo
Motaleff Vladimir 1914-06-07 Ollila Affärsman Helsingfors Folkets Park
Motaleff Gurli Ingeborg 1917-10-03 Helsingfors Fru Helsingfors Folkets Park
Murtovaara Antero Veli 1914-10-25 Tuusula
Mykkänen Olli 1922-11-16 Jääski
Mäkelä Lauri Juhani 1917-02-05 Uleåborg Kontorist Helsingfors Folkets Park
Mäkelä Sirkka-Liisa 1920-07-29 San Francisco Fru Helsingfors Folkets Park
Mäkelä Matti Eemil 1905-12-28 Sordavala
Mäkelä Aino Eva Aleksandra 1897-05-09 Sordavala
Mäkelä Paavo Johannes 1911-06-11 Ilmajoki Kontorist Sordavala Folkets Park
Mäkelä Sonja Eyriä Helena 1914-05-18 Karijoki Fru Sordavala Folkets Park
Mäkinen Aarne Armas 1918-07-16 Kristinestad
Mäkinen Sylvia Margaretha 1910-11-28 Kristinestad
Naski Aarne 1926-08-19 Hogland
Nerg Paavo Olavi 1924-02-11 Viitasaari
Nevanlinna Aarne Edvard 1925-06-05 Sordavala
Neuvonen Robert 1913-02-23 Sääminki
Neuvonen Sirkka Hanna 1921-04-15 Sääminki
Niemi Paavo Yrjö 1920-01-06 Petsamo
Nieminen Kaarlo Olavi 1916-07-29 Lovisa Kontorist Helsingfors Folkets Park
Nieminen Aili Irja 1918-07-19 Kirvu Fru Helsingfors Folkets Park
Niini Risto Ilmari 1907-01-16 Viborg
Nikkonen Veikko Aulis 1915-06-07 Rovaniemi
Nopanen Heikki 1917-08-23 Vehkalahti Musiker Kauniainen Folkets Park
Nopanen Hilja 1920-12-19 Kauniainen
Nordlund Axel Artur 1928-08-06 Sideby
Norilo Vasili (Vihlo) 1921-08-25 Tavastehus
Norilo Annikki Elisabet 1922-09-07 Tavastehus
Norilo Niilo 1923-11-07 Viborg
Nuoramo Arvi Veijo Kustavi 1923-10-31 Helsingfors
Nuotio Aimo Vesa 1906-09-07 Siuro
Nuotio Valma Vanamo 1908-06-06 Siuro
Nuotio Aare Kalevi 1923-12-31 Nådendal
Nykänen Reino Johannes 1923-04-02 Bieksa
Okko Veikko Oma Toivo 1912-09-01 Lahdenpohja
Olasvuori Visti Ossian 1916-05-01 Sordavala
Olasvuori Martta 1917-12-23 Sordavala
Olifirenko Valereij 1924-04-25 Kivennapa
Olski (Olsen) Nils (Niilo) 1903-12-05 Hamina
Olski (olsen) Alexandra 1905-09-22 Hamina
Orrenmaa Onni Oiva 1911-09-15 Sordavala
Outinen Veikko Henrik 1923-08-15 Juva
Pajamaa Pentti Kalevi 1917-01-21 Järvenpää
Pakarinen Niilo Kalle Antero 1910-06-18 Helsingfors
Pakarinen Ruth Kylliki 1909-05-30 Helsingfors
Pale Bror Erkki Sten 1906-09-13 Helsingfors
Pauloff Georg 1919-09-22 Viborg
Paulovaara Vasili 1901-11-10 Helsingfors
Paulovaara Olympiada 1901-12-05 Helsingfors
Paulovaara Lyydia 1928-01-29 Helsingfors
Pavio Timo 1923-10-17 Helsingfors
Peltonen Kalervo 1924-12-18 Helsingfors
Perttunen Vilho Herman Johannes 1916-02-13 Viborg
Petrow Nikolai (statslös) 1920-05-01 Helsingfors
Pettersson Sulo Johan 1923-03-03 Porkkala
Perälä Pentti Aaro 1923-03-15 Kyrkslätt
Piiparinen Asser 1916-02-02 Viborg
Piiparinen Saara Orvokki 1917-10-08 Viborg
Pirjola Juho Antero 1923-05-06 Helsingfors
Polkumaa Valdemar 1923-12-28 Helsingfors
Poutanen Lauri Olavi 1915-07-20 Kirvu
Prokofjeff Lavrentij 1918-08-10 Kimito
Pugin Boris 1916-01-09 Viborg
Pugin Kira 1920-05-12 Sordavala
Pugin Niilo 1909-01-11 Huopalahti
Pugin Vera 1908-06-21 Huopalahti
Pulkki Eskko 1910-03-23 Tuusula
Pulkki Toini Hilkka 1918-04-16 Tuusula
Puolanne Veikko Yrjö 1917-09-19 Helsingfors
Pusa Marjatta 1910-08-14 Helsingfors
Pöuyhönen Lauri Johannes (ankom 23/9) 1922-12-24 Helsingfors
Rahtu Sulo Ensio 1918-12-18 kokeamäki
Rantanen Väinö Ilmari 1914-10-08 Jaakkima
Renkko Dmitrij 1920-02-05 Helsingfors
Repo Leo 1919-08-15 Tammerfors
Repo Irma Maija-Liisa 1915-08-04 Tammerfors
Riikonen Harry Edvard 1925-09-09 Helsingfors
Ristaniemi Olli Sakari 1921-09-14 Viborg
Ritapuu Väinö Paavali 1918-10-31 Haukipudas
Ritapuu Aste Orvokki 1918-05-03 Haukipudas
Roini Pauli Bruno 1918-10-06 Nastola
Rokka Kalle August 1908-09-24 Sordavala
Rokka Saima 1913-04-01 Sordavala
Roppola Maija Katarina 1920-02-28 Paavola
Rosinko Vladimir 1919-01-05 Viborg
Ruuska Ouno 1911-02-10 Kaukola
Ruutuvaara Jürgen Odert Heikki 1924-11-15 Åggelby
Sajaniemi Ilkka Kalevi 1909-01-12 Helsingfors
Sajaniemi Sinikka 1912-01-03 Helsingfors
Sallavuo Vieno Eila Inkeri 1918-09-06 Helsingfors
Salminen Anne 1912-04-13 Sordavala
Salminen Yrjö Olavi 1913-02-25 Helsingfors
Salminen Kauko Olavi 1925-07-23 Tammerfors
Sallinen Onni Lauri Mikael 1916-04-20 Terijoki
Salo Vieno Hellin 1898-06-28 Helsingfors
Salo Sirkka-Liisa 1924-07-10 Helsingfors
Salovaara Aare Olavi 1921-07-01 Tervakoski
Sarvento Gunnel Maria 1914-02-28 Helsingfors
Sarvento Simo 1920-05-10 Jokela
Sarvi Anni 1918-09-29 Sordavala
Schaterin Leo 1917-10-25 Helsingfors
Schaterin Elsa Ingrid Antia 1920-10-05 Helsingfors
Seeste Trettu Kaarina 1920-06-05 Sordavala
Selenius Clas-Olof 1922-09-28 Sordavala
Selvenius Arvo Samuli 1916-08-31 Sordavala
Selvenius Sirkka Maria 1915-01-04 Sordavala
Siikava Väinö Anse m 1924-07-01 Perkjärvi
Sinivuori Emil Vihtori 1924-03-22 Helsingfors
Sikiö Matti 1918-10-15 Sordavala
Sirkiä Lahja Maria 1918-02-02 Sordavala
Sjöberg Britta Anna-Liisa 1896-08-17 Helsingfors
Sjöberg Carl-Olof 1919-09-20 Brändö
Smeda Gustaf Birger 1918-06-17 Esbo
Soilander Taimi 1913-08-03 Nyslott
Soini Elsa 1898-12-30 Helsingfors
Somersalo Eva Wilhelmina Bertha 1890-05-22 Helsingfors
Somersalo Aarne Ossian Rabbe Leonard 1923-03-23 Helsingfors
Soreli Eugenia 1918-12-17 Helsingfors
Sormunen Reino henrik kalervo 1912-07-11 Sordavala
Sormunen Alisa Astrid 1917-09-15 Sordavala
Stankevitsch Valter Valdemar (statslös) 1923-03-25 Viborg
Stjernvall Nikolai 1919-09-28 Helsingfors
Stjernvall Elisabet 1885-01-05 Helsingfors s:n
Suhonen Viktor Aleksander 1906-11-27 Vainikkala
Suhonen Anni 1911-02-07 Vainikkala
Suojanen Veikko Armas 1918-08-02 Kirvu
Suojanen Aina Helvi 1919-09-06 Kirvu
Susi Armas 1911-02-18 Nykyrka
Susi Aino Esteri 1911-10-29 Sordavala
Susi Kauko Einari 1913-12-14 Sordavala
Susi Maj-Lis Birgitta 1916-10-07 Sordavala
Syysjärvi mari 1918-06-21 Sordavala
Taajaranta Eugen 1921-08-23 Kivennapa
Takainen Helge 1924-03-20 Sjundeå
Takala Pentti Johannes 1924-02-18 Björneborg
Tchernych Yrjö 1916-05-01 Uusikirkko
Tchernych Taina 1923-05-20 Viborg
Teikko Teuvo Kullervo 1923-12-06 Sordavala
Teelegin Marianne 1916-11-06 Bromarv
Telsavaara Johan 1924-01-16 Helsingfors
Tevilin Aleksi 1916-01-19 Helsingfors
Tevilin Kosti 1921-03-27 Helsingfors
Tiusannen Olavi Veikko 1924-07-02 Savukoski
Thornberg Leo 1910-12-01 Helsingfors
Toivonen Eino Armas 1923-06-02 Viborg
Torvinen Veikko Fredrik 1924-04-26 Bieksa
Troupp Kurt Arne Johannes 1908-06-24 Helsingfors
Tschurbanoff Nikolai 1916-08-26 Helsingfors
Tschurbanoff Taima Hellin 1920-03-31 Helsingfors
Tschurbanoff Igor 1921-09-10 Helsingfors
Tschernischow Leo 1921-03-21 Helsingfors
Tserep-Spiridovitsh Piotr (Peter) 1914-03-27 Uusikirkko
Tserep-Spiridovitsh Elisabeth 1913-09-05 Kivennapa
Tuomikoski Risto Kalevi 1911-01-24 Helsingfors
Tuomikoski Sirkka Tellervo 1912-03-03 Helsingfors
Töyrylä Jorma Olavi 1919-01-10 Sordavala
Uljaa Heikki Ilmo 1923-11-20 Nådendal
Uschanoff Juho 1916-01-26 Punkalidun
Uschanow Paavo 1920-08-19 Punkalidun
Uskila Leo 1919-05-08 Tavastehus
Usvalahti Vladimir 1917-06-18 Viborg
Ustvolgski Bendikt 1928-03-27 Helsingfors
Ustvolgski Claudia 1891-05-06 Helsingfors
Ustvolgski Musa 1920-02-06 Helsingfors
Ustvolgski Lydmila 1922-08-01 Helsingfors
Ustvolgskij Nikolai 1924-05-22 Viborg
Usvasalo Yrjö 1921-05-05 Punkalidun
Uusalo Johannes 1919-08-29 Muola
Uusalo Tyyne Hilja 1921-10-02 Tainiokoski
Uusitalo Kauko Aulis 1921-06-11 Kemi
Uutela Matti Olavi 1920-08-29 Kerava
Vainio Taisto Aulis 1925-10-20 Karava
Vainio Tenho Kallervo 1918-02-22 Kemijärvi
Wallman Nikolai 1922-10-02 Helsingfors
Vanhanen Matti Olavi 1923-06-26 Rauto
Vasiljeff Johannes (statslös) 1922-01-21 Helsingfors
Vass Henry Johan 1923-07-23 Lauritsala
Veijalainen aarre Ilmari 1921-05-28 Helsingfors
Veijalainen Ester Viktoria 1920-09-26 Helsingfors
Vesa Esko Ilmari 1919-12-02 Sordavala
Vihervuori Elvi Mirjami 1924-10-01 Sordavala
Vihervuori Kalervo 1917-04-25 Sordavala
Virtanen Yrjö Mateus 1914-09-21 Helsingfors
Virtanen Annikki 1917-04-27 Helsingfors
Virtanen Eino Anton 1923-11-22 Björneborg
Virtanen Håkan Ilmari 1924-06-24 Viborg
Visa Eila Marjatta 1915-03-22 Sordavala
Voipio Erkki 1917-11-01 Helsingfors
Voipio Meri Vuokki Tuulikki 1918-02-11 Helsingfors
Wolin Pentti Olavi 1924-02-27 Kustavi
Vuorisalo Matti Olavi 1922-12-19 Nystad
Vuorisalo Aune Aliiaa 1920-07-14 Nystad
Väihkönen Eero 1915-01-27 Terijoki
Väihkönen Esteri maria 1914-01-20 Terijoki
Werner Franz (tysk medborgare) 1897-10-11 Närpes
Ylinen Veikko Mikael 1924-09-29 Hämeenkyrö
Äyräpää Matti Antero 1920-12-31 Kivennapa
Äyräpää Teuvo Pekka 1918-10-30 Kivennapa